«Від ухвалення урядового рішення до цього часу минуло вже близько півроку, але через штучні перепони влада не хоче чути застереження галузі та внести потрібні корективи у перелік продукції, яку заборонили імпортувати з Російської Федерації. При цьому, асоціація «УкрПапір» продовжує наполегливо працювати з органами влади у напрямку внесення відповідних змін до урядового рішення про заборону імпорту різновидів паперової продукції», – заявили в асоціації.

Статистичні дослідження асоціації «УкрПапір» свідчать про падіння імпорту паперу і картону з 923 тисяч тонн у 2018 році до 809 тисячі у 2020 році, зокрема, з Росії – з 153 тисяч до 96 тисяч. Імпорт галузевої продукції з інших країн, переважно з ЄС, у цей період також скоротився з 770 тисяч до 713 тисяч тонн.

За інформацією асоціації, в Україні працює 33 картонно-паперові фабрики загальною потужністю понад 1,2 мільйона тонн паперу і картону. Галузь виробляє близько 1 мільйона тонн паперу і картону, задовільняючи практично в повному обсязі потребу підприємств харчової, кондитерської, медичної галузей у пакувальних матеріалах, а також населення у паперових виробах санітарного призначення. Загальне річне споживання продукції галузі оцінюється на рівні 1,2 мільйона тонн і забезпечується вітчизняною продукцією в обсязі 600 тисяч (крім того, майже 300 тисяч тонн продукції експортують) та внаслідок імпорту продукції, яку, переважно, не виробляють в країні, в обсязі 600 тисяч тонн. Внаслідок відсутності в Україні виробництва целюлози, як основну сировину підприємства використовують макулатуру.

Разом з тим, українські підприємства галузі, за підсумками січня-серпня 2021 р. вони забезпечили виробництво майже 594 тисячі тонн паперу і картону, або 112,3% до аналогічного рівня минулого року.

«При цьому варто підкреслити, що зараз та у найближчій перспективі у нас немає технічних можливостей створення виробничих потужностей і сировинної бази для організації виробництва багатьох видів продукції критичного імпорту. Понад 95% потреби галузевих підприємств працюють завдяки використанню макулатури (у країнах Європи цей показник становить 60%), що вплинуло на формування асортименту  продукції», – пояснюють в асоціації.

В асоціації припустили, що урядове рішення призведе до скорочення обсягів виробництва учнівських зошитів, паперових шпалер, картонної транспортної тари та паперових мішків, а також до зриву програми друкування підручників, інших навчально-методичних посібників та інших наслідків.

«Підтвердженням цьому є наступне. Загальний обсяг споживання паперу і картону для друкування дорівнює понад 150 тисяч тонн на рік, зокрема вітчизняного виробництва (Коростишівська та Зміївська паперові фабрики) – лише 4,5 тисячі тонн. Сьогодні на межі зупинки перебуває виробництво учнівських зошитів, паперових шпалер тощо. Виробники цієї продукції вимушено шукають інші джерела придбання офсетного паперу, але вартість європейського паперу вища від російського на 30-50%, що призвело до зростання вартості продукції для кінцевого споживача, скорочення обсягів виробництва та звільненням працівників галузі приблизно до 500 осіб з усіма наслідками для держави», – наголосили в асоціації.

Нагадаємо, у квітні Кабінет Міністрів України ввів заборону на ввезення паперу з Російської Федерації.

Крім того, з 2019 року в Україні діють санкції щодо фізичних та юридичних осіб, серед яких є і російські видавництва.