Кошти виділено через розірвання стосунків уряду з консорціумом ЄДАПС, який у січні отримав підряд на виготовлення закордонних паспортів з полі карбонатною сторінкою на весь рік вартістю 77 млн грн.

Станом на 17 червня залишалось лише 4,2 млн грн. нереалізованих коштів по угоді з ЄДАПСом, чого вистачало лише на 35 тис. бланків паспортів. З урахуванням того, що в день в Україні оформлюється приблизно 5 тис. заяв про видачу паспорта для виїзду за кордон, зазначеної кількості бланків вистачило б на сім днів.

Нагадаємо, окрім послуг з персоналізації документів, міграційна служба також уклала угоду на виготовлення самих бланків паспортів з ДП «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів» на виготовлення закордонних паспортів на суму 61,85 млн.

В свою чергу Вищий адміністративний суд визнав незаконним стягнення додаткових платежів при оформленні закордонного паспорта. При оформленні закордонного паспорта людина має сплатити лише державне мито за оформлення і видачу паспорта у розмірі 170 гривень.

Минулого тижня Верховна Рада передала Національному банку України право на друк всіх документів з елементами захисту – від цінних паперів і акцизних марок до паспортів і водійських прав. Раніше цими документами займався ЄДАПС, а власник консорціуму Юрій Сидоренко запатентував зовнішній вигляд документів та спосіб їх виготовлення. У тому числі було запатентовано українські паспорти з біометричними даними. Тому зараз вирішено змінити вимоги закону до біометричних паспортів, аби вони відрізнялись від патентованого зразка.

Національний банк має банкното-монетний двір, який наразі не має можливості виготовляти ці документи. Тому експерти припускають, що у підпорядкування НБУ перейде «Поліграфічний комбінат «Україна», на якому також виготовляються виборчі бюлетені.