Шановні колеги!
Звичайно, один з поважних директорів якось казав мені якось в інтерв’ю, що абсурдність українських законів подеколи компенсується необов’язковістю їхнього виконання.
Але хотів би звернути увагу, що з 08.01.2022 р. набирає чинності закон України «Про внесення змін до Закону України "Про рекламу" щодо протидії дискримінації за ознакою статі».
Згідно з законом з українських роботодавців стягуватимуть штраф, якщо у вакансіях будуть дискримінаційні формулювання. Для роботодавців передбачений штраф у десятикратному розмірі від мінімальної зарплати в Україні на момент скоєння порушення. Сьогодні це 6 500 грн, тобто роботодавець повинен сплатити штраф у розмірі 65 000 грн. І це лише за одне виявлене порушення. Штрафи будуть стягуватися за кожне порушення, про яке стане відомо Державній службі України з питань праці.
Цікаво, що поскаржитися на дискримінацію може будь-яка людина, яка побачила оголошення про працевлаштування, в якому є ознаки дискримінації за статтю. Також поскаржитися можна у тому випадку, якщо людині відмовили у працевлаштуванні через її стать або за іншими дискримінаційними ознаками.
Ст. 24-1 Закону передбачає штрафи за:
- вказання віку кандидатів;
- пропозицію роботи лише жінкам/чоловікам (виняток – специфічна робота, яку може виконувати виключно особа певної статі).
Також під штраф підпадає висування вимог:
- що надають перевагу жінкам/чоловікам, представникам певної раси, кольору шкіри (виняток – випадки, визначені законодавством, та випадки специфічної роботи, яку може виконувати виключно особа певної статі);
- щодо політичних, релігійних та інших переконань;
- щодо членства в профспілках тощо;
- щодо етнічного та соціального походження;
- щодо майнового стану;
- щодо місця проживання;
- за мовними або іншими ознаками.
Санкції за порушення закону будуть працювати так:
- виявлення порушення (наприклад, роботодавець розмістив оголошення в Інтернеті, у якому є дискримінаційні ознаки);
- Державна служба України з питань праці складає протокол про адміністративне правопорушення про накладення штрафу на основі акту перевірки, за результатами виявлення реальних підстав для застосування штрафних санкцій;
- працедавець сплачує штраф у державний бюджет за місцем реєстрації юрособи або ФОП (фізична особа підприємець);
- якщо роботодавець своєчасно не сплачує штраф, це може стати причиною звернення Держпраці до суду для примусового стягнення штрафу.
Я б радив, на всяк випадок, перевірити ваші вакансії на сайтах по роботі та у відповідних групах в Соцмережах, на власних сайтах та за потреби змінити формулювання.