Директор «Київполіграфмашу» — про відповідальність історичного моменту
Вже понад п’ятдесят років ПАТ «Київполіграфмаш» виготовляє складне устаткування для поліграфії та паковання. Впродовж останніх двадцяти років підприємство успішно розвивалося, здобувши статус єдиного в СНД стабільного виробника поліграфічного устаткування. Весь цей час завод очолює Володимир Максименко.
Вплив штучно створених умов
В Україні несприятливі умови для розвитку машинобудування, особливо такого складного, як поліграфічне. Згідно офіційної статистики, підкоригованої, звісно, на користь влади, зменшення обсягів машинобудування з початку року становило 13,3%. І хоча «Київполіграфмашу» вдалося зберегти обсяги виробництва та продажів на рівні минулого року, сьогодні знову йдеться про виживання підприємства. Адже продажі залишилися на рівні минулого року, проте рівень виробничих затрат збільшився — відповідно, зменшилася й рентабельність.
Одна з найгостріших проблем, що постає перед виробничниками, — знизити собівартість продукції. А треба це робити, щоб враховувати зниження купівельної спроможності в Україні та протидіяти експансії азійського устаткування та устаткування, що було у вжитку.
Флексографічна машина ФДР 420-8
Зрозуміло, що ПАТ «Київполіграфмаш» — наукоємне машинобудівне підприємство з тривалим технологічним циклом. Серійне виробництво потребує постійного інвестування коштів, але через незадовільний стан економіки в країні замовники сплачують кошти нерівномірно. Тож і доводиться постійно залучати джерела фінансового підживлення. Підприємство змушене користуватися кредитною лінією під 21% річних. Водночас азійські та європейські конкуренти «Київполіграфмаша» мають змогу користуватися кредитами під 1,5-5% річних (тобто у 5-7 разів дешевшими кредитними ресурсами).
А на підтримку з боку держави ПАТ «Київполіграфмаш» вже й не сподівається.
Чого варті самі лише енергоносії! Через політичну складову вартість тарифів для населення не підвищують, проте витрати прагнуть компенсувати за рахунок національних товаровиробників. «Драконівське» підвищення тарифів для промислових підприємств замовчується (сьогодні «Київполіграфмашу» електроенергія коштує вже вчетверо дорожче, ніж для населення).
Звичайно, не йдеться про те, що населення має сплачувати більше, але Володимира Максименка дивує настільки велика розбіжність у тарифах та неконтрольоване їх зростання для вітчизняного виробника. Адже Україна має чимало джерел видобутку електроенергії – АЕС, ГРЕС, ТЕЦ тощо. Та й з ціною на природній газ і особливо його транспортною ціною до кінцевого споживача вже пора розібратись.
Отже з огляду на правовий нігілізм, зростання контролюючих структур та безправ’я виробника завідчанам сьогодні досить непросто.
Однак, враховуючи стагнацію внутрішнього ринку, ПАТ «Київполіграфмаш» більше зосередився на розвитку зовнішньо-економічної діяльністі (експортна складова в діяльності підприємства становить 47%). Проблемними є митні процедури та дещо ускладнилося розмитнення обладнання заводу у Росії. Якщо в Польщі чи Словаччині розмитнення устаткування триває півдоби, то в Росії деколи до п’яти діб.
Володимир Максименко вбачає в цьому вплив штучно створених умов, бо Росія – країна, де устаткування «Київполіграфмашу» сертифіковано її ж Держстандартом, й цього року відповідність сертифікатам було також підтверджено.
Процес збирання нового устаткування
Зазначимо, що «Київполіграфмаш» останнім часом продавав устаткування та постачав вали та інші запасні частини підприємствам Польщі, Словаччини, Білорусі, Казахстану, східних країн СНД — (наприклад, нещодавно було інстальовано ниткозшивну машину в Душанбе – до Такжикістану устаткування київського заводу було продано вперше за останні 25 років), Кіргізії, Узбекістану, Прибалтики.
Володимир Максименко зазначає, що експортну складову заводові розвивати легше, ніж імпортну, адже висотехнологічне вирпобництво устаткування потребує електронних компоненентів та подекуди механічних частин імпортного виробництва. І якщо при постачанні порошкових муфт чи спеціальних підшипників обов’язково треба пред’являти висновок Держстандарту України, то при ввезенні системи відео контролю потрібен навіть висновок СБУ.
Ниткозшивна машина БНШ-6A
Сьогодні виробнича номенклатура ПАТ «Київполіграфмаш» включає 28 моделей:
флексографічні машини (8 моделей); бобінорізальні машини (4 моделі); ниткозшивні моделі (2 моделі); дротозшивні тарні та поліграфічні машини (6 моделей); фальцювальні машини (2 моделі); позолотні преси (2 моделі); машина для склеювання гофротари; друкарсько-висікальну лінія; промисловий ламінатор; верстат для монтажу друкарських форм.
Також підприємство виготовляє запасні частини для друкарських машин і надає послуги з виготовлення полімерних виробів.
У структурі підприємства працюють механічна, механо-складальна та заготівельна дільниці, де виготовляють всі види деталей з термообробкою та покриттям, а також складають машини. Впродовж останніх п’яти років опановано виробництво високоточних зубчастих коліщат та великогабаритних корпусних деталей і друкарських циліндрів. На підприємстві працює власна конструкторсько-технологічна служба зі створення та технічного супроводу машин.
Не все так погано
Бобінорізальна машина 3ПР-1300
Маючи чудові технічні напрацювання, широку номенклатуру устаткування і, як наслідок, можливість обирати той чи інший напрямок виробництва, «Київполіграфмаш» продовжує зміцнювати ринкові позиції. Але найголовніший скарб підприємства – це його команда, в якій працює чимало талановитих виконавців. Відповідно, «Київполіграфмаш» щодня підтверджує високий статус «Потужний конструкторсько-виробничий центр».
Завідчанам щороку вдається створювати декілька нових моделей устаткування. Навіть цього, важкого року лише за сім місяців виготовлено дві нові одиниці устаткування, які раніше в Україні не випускалися. Адже доктрина «Київполіграфмаша»: кожний дослідний взірець має стати серійною промисловою моделлю і бути проданим.
Створивши навесні п’ятифарбову вузькорулонну флексографічну машину «ФДР-210/5» для етикеткової продукції та друку на ковбасній оболонці, «Київполіграфмаш» розширив номенклатуру флексографічних машин, яка включає устаткування з шириною друку 1,2 м («ФДР-1200»), 1 м («ФДР-1000» — «Київфлекс»), 0,85 м («ФДР-850»), 0,42 м («ФДР-420»), а також двофарбову машину для друку нескладних замовлень.
Звичайно, «ФДР-210/5» – не абсолютне ноу-хау. Проте від конкурентних зразків, представлених на ринку, ця машина відрізняється жорсткістю конструкції, можливістю тримати приводку, кращою якістю друку, рівнем виконання, низкою електронних компонентів. «Я поважаю працю конкурентів, але наша машина виготовлена в умовах високотехнологічного заводського виробництва та має кращі споживчі якості і надійність. І, цілком природньо, сьогодні реалізуються проекти з постачання ще декількох таких машин», — зазначає Володимир Максименко.
Нещодавно на замовлення Київської офсетної фабрики фахівці ПАТ «Київполіграфмаш» розробили та виготовили нову спеціальну машину «4ПР-1000» (табл. 1).
Машину призначено для промислового порізки та розмотування широких рулонів на ролики діаметром до 250 мм і завширшки від 25 мм. «4ПР-1000» може використовуватися для поздовжнього різання і намотування на втулки різного діаметру паперу (термопаперу), касових (чекових) стрічок, задрукованої та незадрукованої полімерної плівки, ламінованих виробів різної ширини.
Таблиця 1. Технічні характеристики «4ПР-1000»:
Макс. ширина рулону, що розрізається, мм — 1040 |
Макс. діаметр рулону на розмотуванні, мм — 1020 |
Внутрішній діаметр втулки рулону, мм – 76 (152) |
Внутрішній діаметр рулону, що намотується, мм – від 12 |
Макс. діаметр рулону, що намотується, мм — 250 |
Мінім. ширина рулонів на намотці, мм — 25 |
Заправлення матеріалу на намотці — автоматичне |
Вал кріплення рулону на размотці — пневматичний |
Зупинка машини за заданою довжиною намотки — автоматична |
Маркування закінчення рулону — автоматичне |
Макс. автоматична швідкість, м/хв. — 200 |
Загальна потужність, кВт – 7,5 |
Маса, кг — 1950 |
Габарити машини, мм – 2000х2300х1500 |
Згідно умов законодавства всі торговельні точки зобов’язали мати касові апарати, де використовуються стрічки, яких також потребують чимало промислових галузей. Відповідно, й попит на устаткування для виробництва касових стрічок зростає.
«Сподіваємося, що такі машини періодично продаватимуться на внутрішньому ринку. Перш, ніж замовити устаткування, представники Київської офсетної фабрики відвідали "Київполіграфмаш", подивилися на загальний рівень виробництва, який є досить високим і цілком придатним для створення висотехнологічного устаткування, — Володимир Максименко. — Представники замовника чули непогані відгуки про «Київполіграфмаш», тому й вирішили піти на певний ризик.
Крім того, терміни створення машини буди досить стислими, й ми впоралися із завданням. Хоча машина є непростою за конструкцією: за виконання багатьох параметрів (регулювання натягу, рівняння, контроль метражу та нанесення фарби) відповідають сучасні електронні системи».
«Підприємство виробляє наукоємну продукцію- основні засоби виробництва, які купуються за нестабільної економіки в останню чергу, за залишковим принципом», — підкреслює Володимир Максименко. Загалом упродовж року завідчане реалізували 17 одиниць устаткування. Зокрема, на початку року, у Вороніжі інстальовано восьмифарбову флексографічную машину «ФДР 420/8», до Росії та інших країн ближнього зарубіжжя реалізовано ниткозшивні і дротозшивні, бобінорізальну та флексодрукарську машини та велику кількість запчастин до поліграфічної техніки.
Один зі стовпів ідеології «Київполіграфмашу» — розвиток напрямків флексографічного устаткування та ниткозшивних машин. А взагалі останнім часом виробничу номенклатуру було розширено на 75%. Це, з одного боку, рятує завідчан, а з іншого – дещо зв’язує їхні дії, бо розвиток та утримання кожного напрямку потребує додаткових витрат.
Декілька одиниць устаткування (включаючи вже згадані вище) інстальовано в Україні, але загалом рівень продажів на внутрішньому ринку не збільшився, залишаючись стабільним. Втім і структура збуту змінилася — зростає рівень надходжень від виготовлення запчастин, окремих індівідуальних замовлень та розробок.
До заводу нерідко звертаються з проханням відновити моделі імпортного виробництва, особливо коли інші машинобудівні підприємства не можуть виготовити деталі на належному рівні. Наприклад, найближчим часом реконструюватиметься імпортна друкарська машина для підприємства «Казачий Дон» (Донецьк) і такі випадки не поодинокі.
Але такі роботи не завжди рентабельні, бо мають індивідуальний характер і не пов’язані з серійним виробництвом, проте потребують значної конструктурської роботи. Не завжди складність усього комплексу таких робіт розуміють і клієнти. Через низку причин роботу і витрати машинобудівника іноді адекватно оцінити досить важко.
Загальновідомо, що «Київполіграфмаш» тривалий час співпрацює з російськими замовниками і має в Росії навіть краще реноме, ніж в Україні. Здійснені колись інвестиції в розвиток Єйського, Петербузького, Рибінського заводів були в рази більшими, ніж в розвиток «Київполіграфмашу», але сьогодні продукція киян відома широкому поліграфічному загалу значно більше. На відміну від продукції російських колег.
Росія – досить великий ринок збуту для продукції київського підприємства, але Володимир Максименко проти постановки питання — «Або — або», коли йдеться про євроінтеграцію України. «Для «Київполіграфмашу» європейські країни та Росія – це два ринки, на кожному з яких продукція заводу користується певним попитом. Я за повноцінні ринкові умови, за євроінтеграцію, за нові і стабільні правила «гри» на противагу «грі» без правил – це наша перспектива входження в цивілізований світ», — зазначає він.
Можливий вступ України до Євросоюзу, звичайно, викличе потребу дотримуватися певних правил. Можливо, народові саме час спитати в нашого керівництва, а чи здатне воно зробити зусилля над собою і кроки у бік Євросоюзу, розпочавши з реальної боротьби з корупцією, побудови правової держави та демократичних виборів.
Водночас торговельні стосунки з росіянами подеколи відбуваються не на ринкових засадах, а в рамках квот: сьогодні ти постачаєш, а завтра тобі заважають. «За більш тісної інтеграції з росіянами заводу, можливо, було б трошки простіше. Але я вважаю, що ми маємо рухатися до Європи — чи разом з Росією, чи окремо — продовжує Володимир Максименко. Володимир Максименко не є прихильником «Единого Русского мира» і як громадянин закликає налаштовувати також дружні стосунки з іншими слов’янськими братами – поляками, словаками та чехами, в яких можна повчитися розбудові цивілізованої держави. До того ж, директор «Київполіграфмашу» впевний, що завод може зміцнити свої позиції на ринках східно-слов’янських країн.
Плани
Як ми вже зазначали, навесні «Київполіграфмаш» взяв участь у виставці «ПакЕкспо», де продемонстрував нове друкарське устаткування («ФДР-210/5».
Володимир Максименко сподівається, що завершальним акордом виставкової діяльності «Київполіграфмашу» цього року стане московська виставка «ПолиграфИнтер» транзитом через українську «Поліграфію». «ПолиграфИнтер» — також дещо втратила престиж і досить дорога виставка, участь у ній в чомусь дорожча, ніж в drupa. Але результативність участі у російській виставці залежатиме від можливості продемонструвати устаткування, яке попередньо треба до Росії продати. Цілком вірогідно, що на виставці демонструватиметься нова ниткозшивна автоматична машина або флексодрукарська машина.
Щодо значного розширення ринків збуту Володимир Максименко не плекає ілюзій, бо на багатьох ринках (навіть африканських країн) вже присутні азійські (насамперед, китайські) виробники. А серед замовників «Київполіграфмашу» чимало компаній, що втратили любов до азійського устаткування, в тому числі українські, російські, польські, словацькі, чеські підприємства.