Про це розповіли представниці Інституту масової інформації (ІМІ).

Повністю припинили роботу друковані газети. Це сталося у перші дні повномасштабного вторгнення. Редакції газет «Вісті Біловодщини», «Життя Білокуракінщини», «Слово хлібороба» (Мілове), «Кремінщина» повідомили читачів про те, що не в змозі доставити до громад вже видрукувані примірники.

Частина онлайн видань відновила роботу після того, як працівники виїхали до безпечних місць. Нині дізнатися ситуацію на Луганщині та Донеччині можна через видання «Реальная газета», «Трибун», «Zmist», Сватово.city, Попасна.city, Донбас.online та телеканал «Дом», 0629.com.ua.

На територіях Луганської та Донецької, які російські війська окупували після 24 лютого, відключені українські телеканали, радіостанції та блокується доступ до українських сайтів.

Представники медіа, які опинилися на окупованих територіях, неохоче розповідають про утиски свободи слова з боку окупантів, побоюючись за своє життя та за життя своїх родин.

Також росіяни та бойовики «ЛДНР» посилили психологічний тиск на журналістів, які працюють на підконтрольній українській владі територіях Луганської та Донецької областей. До ІМІ звернулася одна з таких журналісток — бойовики оприлюднили її персональні дані на одному зі своїх ресурсів.

Про погрози розповіли головред видання «Трибун» (Рубіжне) Олексій Артюх та виконавча директорка «Вільного радіо» (Бахмут) Анастасія Шибіко.

Видання «Трибун» отримало листа від Роскомнагляду. Журналістів закликали видалити новину про те, що російська армія обстрілює Попасну та Рубіжне.

Головред Олексій Артюх запропонував «компромісне рішення». Він додав скріншот відповіді редакції російською: «Предлагаем компромиссный вариант. Есть два стула: один з пиками точеными, другой — с бутылками поллитровыми. На какой сами сядете, а на какой путина посадите? Русский военный корабль, иди нахуй! Слава Украине! С презрением, редакция общественно-политического обозревателя Трибун».

У коментарі представниці ІМІ головний редактор Олексій Артюх зазначив, що офіс «Трибуну», ймовірно, пограбований. Доступу до нього немає через бойові дії.

Саме для того, аби вберегти свою редакцію від пограбування радіостанція «Клас» припинила мовлення у Костянтинівці та Ізюмі (там головний офіс).

«Після окупації Ізюма вирішили припинити мовлення, щоб, не дай боже, не стати мовником агресора», — наголосили в редакції.

«Вільному радіо» погрози надіслали незнайомі електронною поштою. «На мейл Вільного радіо приходить різне — люди просять знайти їхніх близьких, вивезти з окупації, змінити мера міста, знайти зброю, їжу тощо, чомусь надати розголосу, когось покарати. Але є й таке», — написала Анастасія Шибіко та оприлюднила скріни з листування.

У листі до співробітників редакції погрожували застосувати насильство, вживали беззмістовну нецензурну лексику.

У коментарі представниці ІМІ Анастасія зауважила, що не знає тих, хто пише погрози.

«Ні, не знаю. Це надсилають через форму зворотнього звязку на сайті радіо. Ми елементарно пробили мейл, пише, що це якась московська фірма. Але хз, якщо чесно, це дуже поверхнево», — відповіла Анастасія Шибіко.

Наступного дня редакція знову отримала погрози, але не зверталася з цього приводу до правоохоронних органів.

На територіях, які росія окупувала після 24 лютого, — перебої з мобільним зв’язком та Інтернетом. Через це місцеві жителі не мають доступу до українських медіа. Нерідко новини вони дізнаються від рідних, які проживають на підконтрольних Україні територіях.

Натомість бойовики та росіяни заміщують українські телеканали телеканалами окупантів. Пропагандисти приїздять на окуповані території та роблять звідти сюжети.

Зокрема, «Заслужений журналіст України», який називає себе «радником голови «ЛНР», Родіон Мірошник оприлюднив відео з фронту, з позицій бойовиків «ЛНР».

На відео Мірошник тримає в руках снаряд із написом «ЛИЦ» (Луганськінформцентр). За його словами, у снаряді тисячі листівок із закликом до українських бійців скласти зброю.

У кадрі Мірошник починає говорити, що снаряд має «взорв…», але виправляється і каже, що снаряд має «розкритися в районі Попасної» і листівки розсиплються на позиціях українських військових.

Якщо говорити про розпізнавальні знаки, то незрозуміло, у ролі кого сам Мірошник на полі бою. Напису «PRESS» ані на його шоломі, ані на його бронежилеті немає. Можна припустити, що він там представляє незаконні збройні формування.

Через блокування ютубканалів та Facebook-сторінок пропагандистів, вони створюють Телеграм-канали та розміщують свій контент там.

Хвиля «мобілізації» на окупованих територіях не оминула і медійників. За інформацією Інституту масової інформації, під «мобілізацію» потрапили співробітники холдингу «Луганьмедіа». Співробітникам сказали, що вони їдуть на навчання, натомість люди потрапили на фронт. Один з них дістав поранення.

Водночас колишній оператор «Луганськ 24» Андрій Краснянський, якого також мобілізували бойовики, загинув поблизу Кадіївки.